Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZielona brama Polski

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-01 11:16:27
lubuskie, turystyka, przyroda

Czyste środowisko sprzyja rozwojowi turystyki i przedsiębiorstw agroturystycznych. Liczne jeziora i rzeki stwarzają dobre warunki do rozwoju turystyki i uprawiania sportów wodnych - kajakarstwa, żeglarstwa, windsurfingu, a także rekreacji i wędkarstwa.

Gęsi podrywają się do lotu w Parku Narodowym "Ujście Warty" w okolicach Słońska (woj. lubuskie), PAP/Lech Muszyński

 

Około 49 proc. powierzchni województwa zajmują lasy, które w niektórych okolicach tworzą kompleksy o unikalnych walorach, jak np. Puszcza Notecka. Z tego względu województwo lubuskie nazywane jest często zielona bramą Polski.

Województwo ma dwa parki narodowe - Park Narodowy Ujście Warty oraz Drawieński Park Narodowy, osiem parków krajobrazowych (Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy, Gryżyński Park Krajobrazowy, Krzesiński Park Krajobrazowy, Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa, Park Krajobrazowy Ujście Warty, Przemęcki Park Krajobrazowy, Pszczewski Park Krajobrazowy), 51 rezerwatów przyrody oraz 1509 pomników przyrody. Jednym z nich jest rosnący w Piotrowicach 750-letni dąb "Chrobry" o obwodzie pnia liczącym niemal 10 m.

Warunkiem rozwoju turystyki wodnej jest budowa infrastruktury i przystosowanie istniejących przystani, portów, wypożyczalni sprzętu i zaplecza biwakowo-noclegowego. Część gmin, przy pomocy programów z UE, podjęło już inwestycje w tym zakresie. Przykładem jest projekt „Odra dla turystów 2014”, realizowany w ramach programu współpracy transgranicznej województwa lubuskiego z Brandenburgią.

Widok na jezioro łagowskie w Łagowie, PAP/Lech Muszyński

 

W angielskim stylu

 

W regionie zachowały się zabytki epoki romańskiej i gotyckiej - kościoły i zamki. Szczególne miejsce w krajobrazie kulturowym województwa zajmuje drewniana architektura sakralna, powstała między XV a XIX wiekiem, a przede wszystkim Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła, składający się ze świątyń w Chlastawie, Klępsku i Kosieczynie.

Rezultatem dziewiętnastowiecznego budownictwa są eklektyczne i secesyjne kamienice mieszczańskie, które dopełniają ład przestrzenny starszych założeń urbanistycznych.

Wśród atrakcji turystycznych można wymienić dawne sanatorium w Trzebiechowie, unikatowy kompleks zabytków wchodzących w skład pocysterskiego zespołu klasztornego w Gościkowie-Paradyżu, Park Mużakowski, będący największym w Polsce i Niemczech krajobrazowym parkiem stylu angielskieg - jedyne w Polsce dzieło belgijskiego artysty Henry’ego van de Velde, twórcy nurtu Art Nouveau i zabytki Żagania.

Atrakcją historyczną regionu lubuskiego jest Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU). To system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Można w nim znaleźć ciekawe obiekty militarne oraz największe podziemia fortyfikacyjne na świecie. Międzyrzecki Rejon Umocniony rozciąga się na odcinku około 100 kilometrów, od okolic Skwierzyny przez Kaławę, Wysoką, Boryszyn na południe do Odry. Jego główną częścią jest system tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza. Szacuje się, że podziemne korytarze mają w tym miejscu ok. 35 km.

Jedna z ciekawych, podziemnych tras znajduje się w Pniewie, gdzie można również zwiedzić skansen sprzętu wojskowego oraz salę, w której zgromadzono liczne eksponaty związane z historią i przyrodą MRU.

Inna trasa zaczyna się na tzw. Pętli Boryszyńskiej koło Boryszyna i posiada wiele wariantów.

W MRU znajduje się także unikalny rezerwat nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków tych ssaków. Ze względu na ochronę nietoperzy, większość podziemnych tuneli udostępniona jest turystom tylko w okresie letnim – od kwietnia do października.

Oprócz wspomnianego pasa umocnień, na terenie obecnego Województwa Lubuskiego znajdują się inne fortyfikacje poniemieckie, m.in. Pozycja Środkowej Odry tzw. „Oderstellung” w okolicach Cigacic oraz fabryka amunicji „DAG Fabrik Christianstadt” w Krzystkowicach koło Nowogrodu Bobrzańskiego. Tereny te kryją w sobie wiele ciekawych przykładów architektury fortyfikacyjnej oraz fabrycznej, będących unikatami w skali światowej.

Pomimo posiadania dogodnych warunków do rozwoju, turystyka nie stanowi jednej z poważniejszych gałęzi gospodarki województwa lubuskiego. Badanie rozwoju funkcji turystycznej tutejszych gmin wykazało, że żadna z nich nie posiada jej w pełni rozwiniętej. Najbliżej osiągnięcia tego stanu pozostaje Gmina Łagów, natomiast w zdecydowanej większości gmin proces rozwoju funkcji turystycznej jeszcze się nie rozpoczął, bądź pozostaje w początkowym, słabo zaawansowanym stadium.

Barierą pełnego wykorzystania atrakcji turystycznych do rozwoju regionu jest niedostatecznie rozwinięta baza turystyczna. W 2009 roku turyści mieli możliwość skorzystania z 306 obiektów zbiorowego zakwaterowania (w tym prawie 100 skategoryzowanych), które oferowały ponad 23 tys. miejsc noclegowych. W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców dawało to 8,66 miejsc noclegowych i w porównaniu z pozostałymi regionami był to jeden z niższych rezultatów w kraju. W tym samym roku dostępną bazę noclegową regionu wykorzystano w 27,4 proc.

 

 

źródła: GUS (marzec 2015 r.)

 

 

Wśród miast, w których turystyka jest jedną z funkcji podstawowych, wymienić można: Lubniewice, Łagów, Sławę, Słubice, Świebodzin i Torzym. Ważnymi ośrodkami turystycznymi są również: Żagań, Międzyrzecz, Pszczew, Lubrza, Gorzów Wlkp. i Zielona Góra.