Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDojechać, dolecieć

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Bortnowski | 2017-11-20 12:37:18
lubuskie, transport, kolej, drogi

Sukcesywnie poprawia się stan dróg krajowych i wojewódzkich przebiegających przez Lubuskie.

Analizując gęstości sieci dróg w regionie, to na 100 km kw. przypada tylko 58,5 km, co jest w skali kraju niską wartością,. Natomiast przeliczając długość sieci na 10 tys. mieszkańców, województwo notuje dobry wynik (ok. 80 km). W 2008 roku stan blisko 60 proc. dróg krajowych regionu i 29 proc. dróg wojewódzkich uznano za dobry, a 42 proc. tras wojewódzkich charakteryzowało się bardzo dobrym stanem utrzymania.

W Lubuskiem brakuje przepraw mostowych na Odrze w ciągach ważnych dróg, np. w Milsku na DW282 łączącej Zieloną Górę ze Wschową, na DW138 między Gubinem a Torzymiem DW281, stanowiącej połączenie północnej części powiatu zielonogórskiego z jego siedzibą. Działające w tych miejscach przeprawy promowe znacząco wydłużają czas jazdy, obniżają komfort podróżowania, a w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych całkowicie uniemożliwiają podróż. Brakuje także mostów granicznych na Odrze (np. w Kostrzynie nad Odrą) i Nysie Łużyckiej.

Wartości wskaźnika linii kolejowych w Lubuskiem w przeliczeniu na 100 km kw. wynosi 6,9 km, a w przeliczeniu długości sieci kolejowej na 10 tys. mieszkańców - 9,5 km. W obu przypadkach, Lubuskie wynik lepszy od średniej krajowej, wynoszącej w 2009 roku odpowiednio 6,5 i 5,3 km. Mimo korzystnych wskaźników dotyczących długości sieci kolejowej, jest ona wykorzystywana poniżej potencjału, a system połączeń może nie odzwierciedlać zapotrzebowania mieszkańców regionu. Przejawia się to głównie w małej liczbie połączeń dalekobieżnych.

Województwo ma też lotnisko w Babimoście (Port Lotniczy Zielona Góra), około 10 kilometrów od dużego węzła kolejowego w Zbąszynku i 35 km od centrum Zielonej Góry.

Przez województwo lubuskie przepływa druga co do długości rzeka Polski - Odra, z dużym dopływem – Wartą, oraz wpadającą do niej Notecią. W regionie są porty rzeczne m.in. w Cigacicach, Kostrzynie nad Odrą, Nowej Soli i Krośnie Odrzańskim.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Leather Gloves Tokyo

Our soft grain Leather Driving Gloves to provide protection during a variety of activities incl...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Handel, Transport i logistyka, Budownictwo, Energia i surowce odnawialne, Meble Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert