Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLubuskie wita

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-01 11:02:12
lubuskie, gorzów wielkopolski, zielona góra, ludność

Lubuskie leży na skrzyżowaniu naturalnych szlaków północ-południe i wschód-zachód, co wraz z rozwijającą się siecią dróg sprawia, że jest dobrze skomunikowane z resztą Polski oraz z Europą. Ponadto, województwo jest bardziej - niż reszta Polski - zurbanizowane.

Widok na jeziora w okolicach Łagowa Lubuskiego, PAP/Lech Muszyński

 

Województwo lubuskie leży jest w środkowo-zachodniej części Polski. Zajmuje 13 tys. 988 km kw., czyli 4,47 proc. terytorium kraju. Graniczy z województwem: zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim oraz Krajem Związkowym Brandenburgia (Niemcy) i Wolnym Krajem Związkowym Saksonia (Niemcy).

Powstało w 1999 r. z dwóch wcześniejszych województw: gorzowskiego i zielonogórskiego. W jego skład wchodzi 14 powiatów, w tym 12 ziemskich (gorzowski, krośnieński, międzyrzecki, nowosolski, słubicki, strzelecko – drezdenecki, sulęciński, świebodziński, wschowski, zielonogórski, żagański, żarski) i dwa grodzkie (miasta Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra) oraz 83 gminy, w tym dziewięć miejskich, 33 wiejsko – miejskie i 41 wiejskie.

W Lubuskiem mieszka 1 mln 20 tys. 767 osób, co stanowi ok. 2,6 proc. ogółu ludności Polski. Województwo jest bardziej niż reszta Polski zurbanizowane; w miastach mieszka 63,5 proc. ludności. Gęstość zaludnienia wynosi 72,1 osoby na km kw.

 

źródła: GUS (marzec 2015 r.)

 

Głównymi miastami województwa są ponadstutysięczne pod względem liczby mieszkańców Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski. Miasta te dzielą między siebie kompetencje stolicy województwa. W Gorzowie Wielkopolskim mieści się siedziba Wojewody Lubuskiego oraz Lubuski Urząd Wojewódzki, natomiast Zielona Góra jest siedzibą Sejmiku Województwa Lubuskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Ważne miasta w Lubuskiem, oprócz Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, to Nowa Sól, Żagań i Żary.

Region leży na skrzyżowaniu naturalnych szlaków północ-południe i wschód-zachód, co wraz z rozwijającą się siecią dróg powoduje, że jest dobrze skomunikowany zarówno z resztą Polski jak i Europą. Warszawa znajduje się w odległości ok. 450 km od województwa, a stolica Niemiec – Berlin – leży odpowiednio 134 km od Gorzowa Wielkopolskiego i 182 km od Zielonej Góry. 14 przejść granicznych (drogowych, kolejowych oraz rzecznych) umożliwia współpracę gospodarczą z bezpośrednim sąsiadem Niemcami, przede wszystkim szybki transport towarów.

W województwie są dwa lotniska: Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost (IEG/EPZG) oraz sportowe Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie (EPZP). Lotnisko w Babimoście obsługuje loty międzynarodowe, krajowe oraz czarterowe (pasażerskie i cargo), a lotnisko w Przylepie loty sportowe i rekreacyjne.

 

Młodzi zdolni

 

W województwie lubuskim jest 16 uczelni. Siedem z nich to filie, punkty konsultacyjne lub jednostki zamiejscowe. Największą regionalną uczelnią państwową jest Uniwersytet Zielonogórski (UZ). W roku akademickim 2013/2014 kształciło się na niej 13,5 tys. żaków na I, II i III stopniu studiów, prowadzonych w systemach stacjonarnym i niestacjonarnym. W ofercie dydaktycznej Uniwersytetu znajdują się również studia podyplomowe. Uniwersytet powstał w 2001 roku z połączenia Politechniki Zielonogórskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Na poszczególnych wydziałach studenci mają możliwość kształcenia się na 54 kierunkach, w ponad stu specjalnościach, w dziedzinach: humanistycznych, społecznych, ekonomicznych, przyrodniczych, ścisłych i technicznych, a nawet artystycznych. Uczelnia ma prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w pięciu specjalnościach oraz do nadawania stopnia naukowego doktora w 15 specjalnościach. Na sześciu wydziałach (w 13 dyscyplinach) prowadzone są stacjonarne studia doktoranckie.

UZ zbudował sieć instytucji akademickich. W murach uniwersyteckich funkcjonuje Biuro Karier, które corocznie organizuje Targi Pracy. Uniwersytet to również Lubuski Ośrodek Badań Społecznych, realizujący projekty badawcze na zachodzie Polski. Ciekawostką jest Ogród Botaniczny stworzony przy współpracy UZ, który odwiedzają corocznie tysiące turystów. Wielu studentów korzysta też z możliwości, jaki daje Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, w którym powstają małe firmy spin-off/spin-out w branżach informatycznych, reklamowych czy telekomunikacyjnych.

W województwie lubuskim działa też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp., która kształci w 24 specjalnościach na siedmiu kierunkach (m.in. zarządzanie przedsiębiorstwem, administracja publiczna, administracja europejska, informatyka w zarządzaniu). Uczelnia wspiera innowacje oraz współpracuje z biznesem uczestnicząc w działaniach Zachodniego Centrum Innowacji i Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Kolejną uczelnią w Lubuskiem jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, kształcąca w pięciu kierunkach (w tym w inżynierskich) oraz 12 specjalnościach. Uczelnia wypełnia ważną dla zrównoważonego rozwoju regionu nisze, ponieważ 60 proc. studentów pochodzi z terenów wiejskich i małych miejscowości. Realizuje projekty unijne, które mają przybliżyć naukę do gospodarki.

Oprócz niej w województwie lubuskim działa Collegium Polonicum w Słubicach, które stanowi wspólną jednostkę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Głównym celem uczelni jest praca na rzecz naukowej i kulturalnej współpracy między Polską, a Niemcami.

Ponadto, w Lubuskiem kształci Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wlkp. oraz Zachodnia Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Jana Pawła II w Zielonej Górze, która uczy w kierunkach polityka społeczna i ekonomia. Pomysł jej utworzenia wypłynął z lokalnego środowiska biznesowego.

 

Coś dla ducha i ciała

 

Województwo lubuskie ma bogatą ofertę kulturalną i sportową. Placówki teatralne mieszczą się w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. W 2010 r. cieszyły się one porównywalnym powodzeniem (ok. 50 tys. widzów w skali roku). Lepiej przedstawia się dostęp mieszkańców województwa do kin. W 2010 r. w całym regionie na jedno miejsce w kinach stałych przypadało 237,1 osób. Instytucje takie funkcjonowały w siedmiu powiatach, w tym w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Tam też liczba mieszkańców przypadających na jedno miejsce była najniższa. Oba największe miasta regionu posiadają swoje filharmonie, a otwarte w 2011 roku Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska, jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce.

Na wysokim poziomie krajowym i międzynarodowym rozwinęło się wiele dyscyplin sportowych, a szczególnie wioślarstwo, kajakarstwo, pływanie, zapasy, żużel, z gier zespołowych - koszykówka kobiet i mężczyzn. W tych i kilku innych (między innymi akrobatyka, kolarstwo przełajowe, lekka atletyka, piłka nożna, strzelectwo sportowe, saneczkarstwo, tenis stołowy) funkcjonują sprawdzone systemy szkolenia sportowego. Utrzymany został proporcjonalnie wysoki poziom lubuskiego sportu dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Wzrasta zainteresowanie rekreacją, w szczególności nordic walking oraz ścieżkami rowerowymi.

W ostatnich kilku latach znacząco poprawiła się infrastruktura sportowa regionu (m.in. stadiony żużlowe, hale sportowo-rekreacyjne, boiska, lodowiska, baseny, place rekreacyjno-sportowe). Ważna rolę dla sportu lubuskiego odgrywa Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. oraz akademickie kluby sportowe. Od 2009 roku skutecznie realizowany jest program modernizacji i rozbudowy Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie.

Dużym atutem województwa są branżowe cykliczne imprezy kulturalne, przyciągające widownię z całego kraju i z zagranicy. Zaliczają się do nich między innymi: Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, Noc Nenufarów w gminie Lubrza, Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich ROMANE DYVESA w Gorzowie Wlkp., Festiwal Piosenki Rosyjskiej i Festiwal Kabaretowy w Zielonej Górze (nazywanej z racji liczby powstałych w niej kabaretów Zagłębiem Kabaretowym), czy Wielka Ucieczka w Żaganiu.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Leather Gloves Tokyo

Our soft grain Leather Driving Gloves to provide protection during a variety of activities incl...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Handel, Transport i logistyka, Budownictwo, Energia i surowce odnawialne, Meble Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert