Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInwestycje w Strefach Ekonomicznych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Bortnowski | 2020-09-14 13:46:09
strefy ekonomiczne

Przedsiębiorcy w Lubuskiem mogą pozyskać dofinansowanie na jeden projekt równocześnie z kilku źródeł, łącząc pomoc m.in. z funduszy UE i programów rządowych. W przypadku inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej mogą zaś liczyć na zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych lub fizycznych.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

 

W Lubuskiem znajduje się Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomiczne „INVEST-PARK”. Przedsiębiorcy mogą tu prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Strefy oferują inwestorom ulgi podatkowe. Firmy nie płacą podatku dochodowego (CIT - od osób prawnych lub PIT - od osób fizycznych, w zależności od formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej).

 

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna leży w centrum Europy i w bezpośrednim sąsiedztwie z Niemcami. Transport zapewniają drogi międzynarodowe E30 (A2), E65 (A3) i E28 oraz linia kolejowa Paryż-Berlin-Warszawa-Moskwa. Położenie strefy nad Odrą i Wartą ułatwia dostęp do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz rzecznych w Berlinie i Hamburgu. Do dyspozycji inwestorów są ponadto pasażerskie i towarowe porty lotnicze w Babimoście, Goleniowie czy stolicy Niemiec - Berlinie. Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna działa do 31 grudnia 2026 r.

K-S SSE obejmuje około 1715 ha. Firmy działające na jej terenie poniosły ponad 5 mld zł nakładów inwestycyjnych. Przedsiębiorstwa, które funkcjonują na terenie K-S SSE, zatrudniają ponad 24 tys. osób.

W skład strefy wchodzi 20 podstref, w tym 16 w województwie lubuskim:

 • Kostrzyn nad Odrą
 • Nowa Sól
 • Bytom Odrzański
 • Słubice
 • Dobiegniew
 • Gorzów Wlkp.
 • Gubin
 • Kargowa
 • Kożuchów
 • Sulęcin
 • Lubsko
 • Skwierzyna
 • Drezdenko
 • Strzelce Krajeńskie
 • Krosno Odrzańskie
 • Zielona Góra

Na terenie K-S SSE działa m.in.: ICT Poland z Włoch - sektor papierniczy, Faurecia Gorzów z Hiszpanii w branży motoryzacyjnej, AB Foods Polska z Wielkiej Brytanii - sektor spożywczy, Teleskop z Belgii z branży metalowej czy Barlinek Inwestycje z Polski - sektor drzewny.

Aby móc inwestować w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, przedsiębiorca musi uzyskać zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej, a także ponieść nakłady inwestycyjne w wysokości minimum 100 tys. euro. Może natomiast skorzystać z pomocy regionalnej w postaci zwolnienia podatkowego. Chodzi o CIT z tytułu poniesionych nakładów inwestycyjnych lub tworzenia nowych miejsc pracy.

Małe przedsiębiorstwa podejmujące działalność gospodarczą na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego CIT w wysokości 70 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych lub 70 proc. dwuletnich kosztów pracy.

Średnie przedsiębiorstwa zaczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego CIT w wysokości 60 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych lub 60 proc. dwuletnich kosztów pracy.

Natomiast duże firmy inwestujące na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego CIT w wysokości 50 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych lub 50 proc. dwuletnich kosztów pracy.

Warunkiem otrzymania pomocy z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy jest ich utrzymanie, przez co najmniej pięć lat dla dużych przedsiębiorstw, a dla małych i średnich przez trzy lata.

Więcej na www.kssse.pl, http://www.kssse.pl/pl/nasi_inwestorzy/kostrzyn_nad_odra/arctic_paper.html

 

 

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”

 

 

W Lubuskiem działa Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”.

WSSE składa się z 44 podstref, z których 28 leży w woj. dolnośląskim, osiem na terenie województwa wielkopolskiego, siedem w województwie opolskim oraz jedna w województwie lubuskim, w Szprotawie.

Położona w południowo-zachodniej Polsce gmina Szprotawa posiada dobre warunki lokalizacyjne – odległość od granicy niemieckiej wynosi 60 km, a od Czeskiej 80 km. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 12. Podstrefa leży w odległości: 30 km od autostrady A4, 80 km od przejścia granicznego w Zgorzelcu, 110 km od przejścia granicznego w Jakuszycach i 150 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego we Wrocławiu oraz Międzynarodowego Portu Lotniczego Poznań - Ławica.

Podstrefa Szprotawa obejmuje 34,40 ha. Teren podstrefy jest w części niezabudowany, co stwarza dogodne warunki do zabudowy. W podstrefie jest dostępnych 32,57 ha terenów pod inwestycje. Obecnie w podstrefie inwestuje dwóch przedsiębiorców. Jednym z nich jest Marmorin B&J, producent wyrobów sanitarnych.

Przedsiębiorcy w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” mogą uzyskać pomoc publiczną z tytułu kosztów nowej inwestycji lub z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy, w postaci ulgi w podatku dochodowym.

 

Oficjalna strona: http://www.invest-park.com.pl/start

 

Udogodnienia i zachęty inwestycyjne

 

 • zachęty inwestycyjne w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT, z tytułu poniesionych nakładów inwestycyjnych lub tworzenia nowych miejsc pracy w istniejących na terenie województwa lubuskiego Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (K-S SSE) oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (W SSE).
  Dopuszczalna wysokość pomocy do 31 lipca 2014 r. wynosiła 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, natomiast od 1 sierpnia 2014 r. pomoc została obniżona o 15 proc. W przypadku małych przedsiębiorstw maksymalny poziom wsparcia może być podwyższony o dodatkowe 20 proc., w przypadku średnich przedsiębiorstw o dodatkowe 10 proc. To jedne z najwyższych poziomów dopuszczalnej pomocy w Polsce. Dodatkowe przywileje w K-S SSE i W SSE: dostępność działek w pełni przygotowanych pod inwestycje po konkurencyjnej cenie, darmowa pomoc przy załatwianiu formalności związanych z inwestycją, zwolnienie od podatku od nieruchomości (na terenie niektórych gmin)
 • zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz od środków transportu – uzależnione od uchwał rad gmin. Preferencje dotyczą głównie nieruchomości, na których zrealizowano nowe inwestycje i stworzono nowe miejsca pracy związane z nową inwestycją. Wielkość oraz długość zwolnień uzależniona jest od sumy nakładów finansowych, ilości stworzonych miejsc pracy oraz wielkości przedsiębiorstwa starającego się o zwolnienie
 • granty rządowe: rządowe dotacje celowe jako wyjątkowa pomoc regionalna w przypadku strategicznych inwestycji zagranicznych w priorytetowe sektory działalności gospodarczej takiej jak: elektronika i IT, motoryzacja, biotechnologia, lotnictwo, BPO, B + R
 • granty współfinansowane ze środków unijnych, w tym instrumenty rynku pracy – pomoc w zakresie zatrudnienia i szkoleń
 • blisko 20 miejskich/gminnych stref aktywności gospodarczych z pełną infrastrukturą
 • istnienie parków naukowo-przemysłowo-technologicznych, które ułatwiają transfer innowacyjnych rozwiązań do biznesu (m.in. Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Nowa Sól)
 • dostępność przygotowanych lokalizacji pod inwestycje typu brownfield i greenfield po korzystnych cenach
 • dostępność bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury drogowej kolejowej i rzecznej

 

Polska Strefa Inwestycji

w załączeniu prezentacja Mirosława Odziemczyka (PAIH) w ramach V edycji Lubuskiej Akademii Rozwoju (2020/2012)
Pliki do pobrania

Prezentacja - PSIM.Odziemczyk 11.09.2020
pdf | 1.96 MB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Oferta stomatologa

Oferta stomatologa Oferta stomatologa Oferta stomatologaOferta stomatologa sdfgt
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Mateusz Stachowiak Mięso, Ryby Zobacz ofertę

Kooperacja TBZ dentysta

Kooperacja TBZ dentystaKooperacja TBZ dentystaKooperacja TBZ dentysta vKooperacja TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Statki i łodzie, Zboża Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert