Głównym celem RPO jest zwiększenie konkurencyjności regionów oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców poprzez wykorzystanie potencjałów regionalnych i niwelowanie barier rozwojowych. Programy regionalne są zarządzane przez poszczególne Urzędy Marszałkowskie. Budżet 16 RPO wynosi ok. 31,3 mld euro, to niemal 40 proc. (wzrost z ok. 25 proc.) wszystkich środków na lata 2014-2020.
Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to tak jak jego poprzednik, największy polski program (27,4 mld euro z UE). Będzie źródłem funduszy na infrastrukturę transportową, ochronę środowiska, energetykę, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę zdrowia i kulturę.
Program Inteligentny Rozwój jest drugim pod względem budżetu programem na lata 2014-2020 i największym w Unii Europejskiej programem finansującym badania, rozwój oraz innowacje. Na jego realizację przeznaczono ok. 8,6 mld euro z Funduszy Europejskich, tj. ponad 36 mld zł. Najważniejszym jego założeniem jest dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez przedsiębiorców – samodzielnie lub we współpracy z sektorem nauki – oraz wdrożenia ich wyników na rynek.
Program Wiedza Edukacja Rozwój (4,65 mld euro z UE i Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych) to środki na aktywizację zawodową osób młodych (15-29 lat), reformy polityk publicznych w obszarze rynku pracy, gospodarki i edukacji, rozwój szkolnictwa wyższego, wyższą jakość usług służby zdrowia i programy profilaktyczne oraz na innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową.
Program Polska Cyfrowa to prawie 2,2 mld euro z UE na szerokopasmowy internet, e-administrację i podniesienie kompetencji cyfrowych społeczeństwa.
Program Polska Wschodnia (2 mld euro z UE) to dodatkowe, obok programów krajowych i regionalnych, wsparcie dla województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Fundusze programu trafią na przedsiębiorczość i innowacyjność, transport publiczny i drogi w miastach wojewódzkich Polski Wschodniej oraz kolej.
Program Pomoc Techniczna to nieco ponad 700 mln euro z UE na „oliwienie” systemu wdrażania funduszy unijnych w Polsce tak, by inwestowanie tych pieniędzy odbywało się prawidłowo (m.in. szkolenia dla beneficjentów i pracowników instytucji wdrażających fundusze).
Lubuskie: http://rpo2020.lubuskie.pl
W ramach Programów Operacyjnych 2014-2020, przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc publiczną przeznaczoną na:
- badania i rozwój (R&D)
- innowacje
- inwestycje związane z ochroną środowiska
- ochronę własności przemysłowej
- stymulowanie współpracy nauki z biznesem
- szkolenia
Na przykład w ramach wsparcia działalności badawczo – rozwojowej (R&D) do objęcia wsparciem kwalifikują się koszty ponoszone przez spółkę:
- koszty wynagrodzeń
- koszty amortyzacji narzędzi i sprzętu wykorzystywanych w czasie wykonywania projektu; koszty amortyzacji budynków i gruntu
- koszty usług badawczych, wiedzy technicznej oraz usług doradczych i równorzędnych
- koszty materiałów i środków eksploatacyjnych
- inne koszty operacyjne i koszty ogólne
- inne niezbędne dla realizacji projektu, specyficzne dla danego programu wsparcia
Osoba do kontaktu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego odnośnie dostępnych programów i środków unijnych:
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze
www: http://www.fundusze.lubuskie.pl/Kontakt
e-mail: infoue@lubuskie.pl; e.hajlasz@lubuskie.pl
Pani Ewelina Hajłasz
Koordynator (Kierownik)
tel.: 68 4565 227
e-mail: e.hajlasz@lubuskie.pl
Osoby do kontaktu w Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Zielnej Górze odnośnie dostępnych programów i środków unijnych:
Punkt konsultacyjny w ARR SA
Pan Krzysztof Jurek
tel. +48 68 329 78 27
email: k.jurek@region.zgora.pl
Pani Marta Rosiak
tel. +48 68 329 78 43
email: m.rosiak@region.zgora.pl
Możliwość ustanowienia na terenie inwestycji statutu terenu objętego K-S SSE lub W SSE:
Osoba do kontaktu - Dział marketingu i obsługi inwestora:
Pan Krzysztof Babij - Starszy Specjalista - Manager Projektów Inwestycyjnych
tel. +48 95 721 98 03
e-mail: babij@kssse.pl
Źródło: MIR, PAP, PAiIIZ