Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRumunia - VI'2018

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Bortnowski | 2018-06-18 13:51:52
aktualności, rumunia, misja

Delegacja reprezentantów lubuskiego biznesu oraz przedstawicieli Lubuskiego Sejmiku Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego uczestniczy w spotkaniach biznesowych w Rumunii. Nasi przedsiębiorcy zapoznają się ze specyfiką, uwarunkowaniami prawnymi oraz potencjałem rynku rumuńskiego. Delegacji przedsiębiorców przewodniczy Tadeusz Pająk, Radny Województwa Lubuskiego.

Polska jest dla Rumunii jednym z najważniejszych partnerów biznesowych. Właściwe tory obecności polskiego biznesu na rumuńskim rynku wytyczyły giganty takie jak Tymbark, Ciech, Porta. Podczas seminarium w budynku Ambasady RP w Bukareszcie JE Ambasador RP w Rumunii, Marcin Wilczek, zachęcał lubuskie do pójścia tą drogą. Jednocześnie podkreślił, że misja gospodarcza wpisuje się w szerszy aspekt współpracy polsko-rumuńskiej i stanowi dopełnienie wcześniejszych spotkań na szczeblu rządowym.

„Polska i polski biznes jest tutaj bardzo dobrze postrzegany. Jesteśmy dla nich bardzo wiarygodnym partnerem, a nasze produkty charakteryzują się wysoką jakością przy atrakcyjnej cenie”. – mówił Radca Minister – Arkadiusz Michoński, który zorganizował to seminarium.

Ambasador zwrócił uwagę na doniosłą rolę, jaką w procesie kojarzenia firm odgrywa samorząd lokalny. „Brakowało nam kontaktów na szczeblu samorządowym – mówił Ambasador – i cieszę się, że dzisiaj gościmy przedsiębiorców z województwa lubuskiego”.

Horia Mintas, dyrektor Departmanentu Inwestycji Zagranicznych w Romania Invest, podkreślał, że Polska jest wzorem dla Rumunii w aspekcie przedsiębiorczości i ubiegania się o środki zewnętrzne. Czerpiemy z polskich doświadczeń i liczymy na współpracę w tym aspekcie, szczególnie interesuje nas województwo lubuskie, które ma wysoką absorbcję środków unijnych.

Na spotkaniu w Izbie Handlowej w Bukareszcie przedsiębiorcy mieli możliwość uzyskać pełną ofertę izby oraz Expo Romania, spółki powołanej do realizacji różnorodnych targów branżowych. „Polska jest dla Rumunii jednym z najważniejszych partnerów biznesowych” – mówił dyrektor Chamber of Commerce and Industry of Romania. Blisko tysiąc firm z polskim kapitałem jest tutaj zarejestrowanych. Bilans handlowy również wypada na korzyść Polski, bo mamy znaczną nadwyżkę w handlu z Rumunią.

Przedsiębiorcy z Lubuskiego mieli również możliwość wykorzystania w praktyce informacji pozyskanych w Ambasadzie i Izbie podczas bezpośrednich spotkań biznesowych z rumuńskimi kontrahentami organizowanymi przez rumuński oddział firmy Kompass.