Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKazachstan - Astana EXPO - IX'2017

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Bortnowski | 2017-10-09 15:51:29
misje

Lubuscy przedsiębiorcy już w Polsce. W sobotę zakończyła się kilkudniowa misja gospodarcza lubuskich firm do Kazachstanu. Program pobytu był bardzo rozbudowany i objął m.in. spotkania z kazachskimi przedsiębiorstwami, udział w forum gospodarczym i specjalistycznych targach. Przedsiębiorcom towarzyszyła delegacja radnych województwa lubuskiego.

Kazachstan jest najsilniejszą i najbardziej rozwiniętą gospodarką wśród państw Azji Centralnej. Rząd Kazachstanu stara się przyciągać jak najwięcej inwestycji zagranicznych, stosując ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu biznesu. Ponadto Kazachstan to stabilna gospodarka i klimat polityczny oraz konkurencyjne położenie geograficzne i potencjał tras tranzytowych – nowy Jedwabny Szlak. Wejście na rynek Kazachstanu otwiera dostęp do konsumentów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, Azji Centralnej oraz Zachodnich Chin. W Kazachstanie przedsiębiorcy zagraniczni objęci są szczególną ochroną.

Pierwszego dnia nasi przedsiębiorcy zaprezentowali swoją ofertę kazachskim kontrahentom oraz m.in. szefowi Stowarzyszenia Firm Budowalnych Republiki Kazachstanu i Azji Centralnej, Panu Almanowi Zelgasowi Kakimowiczowi. Mogli również wysłuchać na jakie usługi i towary jest obecnie największe zapotrzebowanie na wciąż wschodzącym rynku Kazachstanu, przy szczególnym uwzględnieniu branży budowalnej.

Druga część spotkania to rozmowy z I Sekretarzem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Astanie Tomaszem Zapalskim, który przedstawił formalne strony funkcjonowania przedsiębiorcy na rynku Kazachstanu oraz możliwości pomocy ze strony WPHI w rozpoczęciu ekspansji na ten rynek.

W drugim dniu misji lubuscy przedsiębiorcy wzięli udział w Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym w Astanie. Forum rozpoczęło się od kolejnych spotkań B2B z firmami z Kazachstanu i okolicznych krajów azjatyckich organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Następnie przyszedł czas na sesję otwarcia podczas której przedstawiciele władz Polski i Kazachstanu przekazali perspektywy rozwoju dwustronnych kontaktów gospodarczych. Podczas tej sesji punktem kulminacyjnym było podpisanie kilku obustronnych umów o współpracy pomiędzy firmami, uczelniami i instytutami badawczymi.

Kolejnym elementem forum był udział w specjalistycznych panelach tematycznych poświęconych m.in. finansowaniu wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, energetyce i przemysłowi wydobywczemu oraz współpracy regionalnej i rozwojowi infrastruktury. Największą popularnością wśród lubuskich firm cieszył się panel poświęcony energetyce.

Trzeci dzień lubuskiej misji gospodarczej do Kazachstanu minął naszym przedsiębiorcom pod znakiem wizyty na światowej wystawie Expo 2017 oraz udziale w dniu polskim organizowanym przy okazji imprezy. Jej tematem była energia przyszłości i był to temat przewodni pawilonów każdego z krajów. Polska promuje w szczególności czyste technologie węglowe i bogactwo polskich lasów.

W pawilonie polskim nie zabrakło także akcentów lubuskich. Zwiedzający dzięki wykorzystaniu multimediów mogą w nowoczesny sposób poznać walory województwa lubuskiego chociażby poprzez obejrzenie filmu promującego region [TUTAJ]

Dodatkowo wśród najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych przedsiębiorstw w zakresie zastosowania nowoczesnych technologii w energetyce znalazła się lubuska firma, działająca w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego – Ekoenergetyka-Polska Sp. z o.o., produkująca stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Pokazuje to, że lubuskie firmy działające w branży nowoczesnych technologii to liderzy.

Czwarty dzień lubuskiej misji gospodarczej do Kazachstanu rozpoczął nocny lot do największego miasta Kazachstanu i jego byłej stolicy – Ałmaty. Wszystko po to, aby wziąć udział w targach specjalistycznych Kazbuild 2017.

Targi Kazbuild to najważniejsza impreza dla branży budowlanej w Kazachstanie i jedna z większych w Azji Środkowo-Wschodniej, w 2016 r. w targach wzięło udział 329 wystawców z 24 krajów, w tym z Polski. Targi adresowane są przede wszystkim do firm reprezentujących m.in. następujące sektory: materiały budowlane, elektryka, materiały dekoracyjne, drzwi, okna, oświetlenie. Równolegle z targami Kazbuild odbywają się targi AquaTherm – targi dotyczące m.in. ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, wody i ochrony środowiska. Wszyscy przedsiębiorcy biorący udział w misji prowadzą swoją działalność właśnie w tej branży. W przypadku tych targów udział wzięło dodatkowo blisko 200 wystawców z 19 krajów.

Podczas targów przedsiębiorcy mieli możliwość zaprezentowania swojej oferty bezpośrednio zagranicznym firmom obecnym na targach. Do tego celu mogli również wykorzystać stanowisko narodowe prowadzone przez PARP, który zainteresowanym firmom oferował miejsce do spotkań biznesowych na stoisku, możliwość ekspozycji materiałów promocyjnych w formie papierowej oraz multimedialnej jak również udział w spotkaniach b2b.

Misji gospodarczej towarzyszyła delegacja trzech radnych województwa: Grażyna Dereń, Maria Jaworska oraz Tadeusz Pająk. Lubuskie firmy, które brały udział w misji gospodarczej do Kazachstanu:

  1. Zakład Mechaniczny Mestil sp. z o.o. - Gorzów Wlkp. - obróbka mechaniczna, produkcja elementów metalowych, relokacja fabryk
  2. Zakład Metalowo-Gumowy "Metal-Gum" Wenancjusz Buzuk – Zielona Góra - produkcja elementów metalowych i gumowych
  3. AMP Sp. z o. o. – Chociule - Produkcja urządzeń termotechnicznych - piece próżniowe do hartowania i nawęglania próżniowego oraz tradycyjne piece atmosferyczne. Recykling molekularny odpadów.
  4. Stahl-Mont Sp. z o.o. - Sp.k. – Słońsk - naprawa i konserwacja maszyn, relokacja obiektów przemysłowych, spawalnictwo przemysłowe, utrzymanie ruchu w zakładach przemysłowych
  5. PHU Jamniuk – Słońsk - naprawa i konserwacja maszyn, relokacja obiektów przemysłowych, spawalnictwo przemysłowe, utrzymanie ruchu w zakładach przemysłowych
  6. Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Sanitar Jan Kordacz – Gorzów Wlkp. - wykonywanie instalacji wod-kan, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych
  7. Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji AMPERTECH Justyna Wesoły - Gorzów Wlkp. - projektowanie wykonywanie sieci i instalacji elektroenergetycznych i teletechnicznych
  8. Lignapol S.C. – Skwierzyna - produkcja wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowanych - elementy meblowe, budowlane, trumny, brykiet
  9. Kanbud sp. z o.o. – Gorzów Wlkp. - roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, wykonywanie instalacji elektrycznych
  10. Blok Form Design Marcin Fedro – Zielona Góra - projektowanie wnętrz, stoisk wystawienniczych wzornictwo przemysłowe

Misja gospodarcza do Kazachstanu na Astana EXPO zrealizowana została w ramach projektu pn. „Promocja gospodarcza Województwa Lubuskiego poprzez organizację i udział w zagranicznych targach i misjach gospodarczych”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Działanie 1.4. Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP, Poddziałanie 1.4.1. Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP – projekty realizowane poza formułą ZIT.

Galeria dostępna na stronie

http://lubuskie.pl/news/21682/806/Misja-Kazachstan-zakonczona/d,news-bootstrap/


Informację przygotowali: Krzysztof Bortnowski, Paweł Hładki