Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBenelux - I'2017

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Bortnowski | 2018-06-18 09:52:33
misje

Czy lubuskie firmy z branży IT/ICT mogą odnieść sukces krajach Beneluxu? Jakie warunki prawne i fiskalne czekają na polskich przedsiębiorców planujących inwestycje na tamtejszych rynkach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z działalnością biznesową przyniosła lubuska misja gospodarcza do krajów Beneluxu.

Czterodniowy wyjazd do Brukseli wypełniły liczne spotkania lubuskich przedsiębiorców z ambasadorami Rzeczpospolitej Polskiej w Belgii i Luksemburgu, przedstawicielami miejscowych organizacji biznesowych oraz firm, a także członkami stowarzyszenia polsko-luksemburskiego klubu biznesu. Rozmowy dotyczyły głównie możliwości wspierania działań innowacyjnych oraz dofinansowania firm w ramach programów unijnych czy konkursów dla przedsiębiorców. - Udzielamy wsparcia firmom niezależnie od ich wielkości, pochodzenia oraz rodzaju działalności. Najważniejsze jest, aby przedsiębiorstwa te stosowały nowoczesne rozwiązania w swojej branży. Preferujemy podmioty, które realizują swoje projekty wspólnie z uczelniami lub instytutami badawczymi. Wysokość dofinansowania waha się między 50 a 500 tysięcy euro. Pomagamy również minimalizować ryzyko inwestycji i przygotować wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych – zapewniał podczas spotkania z lubuskimi przedsiębiorcami Michael Martens z organizacji Innoviris Brussels, wspierającej przedsiębiorczość.

Misja zapoznała się również z programami pomocowymi COSME i Horyzont 2020, a także gościła w brukselskim parku technologicznym Greenbezz, który powstał w celu wsparcia przedsiębiorczości i stymulacji lokalnego rynku. Park pomaga firmom wchodzącym na rynek, specjalizujące się w rozwiązaniach związanych z ekologią i ochroną środowiska, tj. ekobudownictwo, produkcja zdrowej żywności czy zagospodarowanie odpadów komunalnych.- Zaprezentowane możliwości mogą okazać się interesujące szczególnie dla firm, które chciałby zaistnieć na tutejszym rynku, np. otworzyć swój oddział.Rozmowy były bardzo merytoryczne i klarowne. Przedstawione w trakcie spotkania mechanizmy wsparcia przedsiębiorców nie odbiegają znacząco od tych, które można spotkać w Polsce, ale nie we wszystkich obszarach. Np. strona belgijska proponuje rozwiązania, które pozwalają firmom wejście na rynek ze swoim pomysłem łatwiej niż w naszych warunkach - powiedział Maciej Czerniawski z gorzowskiej firmy Prosper Advertising& Publishing.

Uczestnicy misji gospodarczej do Brukseli i radni sejmiku lubuskiego odwiedzili także siedzibę Komisji Europejskiej. Spotkali się tam z Europejskim Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, Elżbietą Bieńkowską, która przedstawiła najważniejsze kierunki rozwoju wspólnotowego rynku, podkreślając, że wolny handel jest jednym z fundamentów Unii Europejskiej. Zachęcała także lubuskich przedsiębiorców do jak najefektywniejszego wykorzystania środków unijnych w bieżącej perspektywie, ponieważ jej zdaniem poprzednia i obecna perspektywa finansowa okazały się dla Polski bardzo korzystne, a po roku 2020 trudno będzie wynegocjować równie dobre dofinansowanie z unijnego budżetu.

- Spotkania oceniam bardzo dobrze. Możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego czy lokalnych Izb Przemysłowo Handlowych była ciekawym doświadczeniem. Wierzę, że zdobyte informacje w przyszłości pozwolą nam skutecznie powalczyć o dostanie się na rynki państw Beneluxu - uważa Paweł Chrzanowski z firmy „Mazel S.A.

Jednym z głównych punktów pobytu w Brukseli była promocja regionu w ramach Dnia Lubuskiego w Parlamencie Europejskim. Wydarzeniu temu towarzyszyły prezentacje nowoczesnych technologii, promocja najważniejszych atrakcji turystycznych i degustacje regionalnych kulinariów. -Misja gospodarcza do Belgii i Luksemburga to bardzo udany projekt, podczas którego młodzi, lubuscy przedsiębiorcy pokazali przedstawicielom świata biznesu i posłom Parlamentu Europejskiego swoje zaangażowanie i ogromną pasję, którą kierują się tworząc innowacyjne przedsiębiorstwa będące chlubą naszego regionu – powiedziała podsumowując misję Alicja Makarska członek Zarządu Województwa Lubuskiego.