Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNATO - Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Bortnowski | 2017-11-29 12:31:34
nato, organizacja traktatu północnoatlantyckiego

Od roku 1999 roku polscy przedsiębiorcy mogą być dostawcami towarów i wykonawcami usług dla Agencji NATO i jej biur. Zakupy finansowane są miedzy innymi z budżetu NATO, budżetów narodowych oraz Programu Inwestycyjnego w Dziedzinie Bezpieczeństwa (NSIP).

Program NSIP służy wspólnemu finansowaniu przedsięwzięć związanych z rozbudową, modernizacją i remontami infrastruktury wojskowej Sojuszu, która obejmuje takie elementy jak: lotniska, instalacje telekomunikacyjne, systemy dowodzenia i kontroli, składnice materiałów pędnych i smarów, rurociągi paliwowe, radarowe urządzenia ostrzegawcze i nawigacyjne, instalacje portowe.

Jednak wiele zakupów dokonywanych przez NATO dotyczy towarów i usług codziennego użytku np. infrastruktury informatycznej, biurowej, obsług doradczych. Wszystkie zakupy dokonywane są na zasadach konkurencyjnych – ogłaszania przetargów, w których mogą uczestniczyć firmy z państw członkowskich NATO.

 

Przetargi ogłaszają:

NATO Support and Procurement Agency (NSPA). Zakres jej zamówień obejmuje: systemy i sprzęt wojskowy ale także: usługi konserwacji sprzętu, naprawy, kalibracji sprzętu wojskowego, demilitaryzacji, demontażu urządzeń, utylizacji, usługi w zakresie ochrony środowiska, efektywności energetycznej oraz zarzadzania danymi, wykonanie obiektów kontenerowych i obiektów budowlanych z przeznaczeniem militarnym, realizacji usług w bazach wojskowych, leasing nieruchomości, gastronomi i dostaw żywności, realizacji prac inżynierskich i doradczych, transportu i medycyny.

Firmy zainteresowane współpracą z NSPA muszą zarejestrować się w bazie dostawców NATO.

 

NATO Communications and Information Agency (NCI Agency). Zakres jej zamówień obejmuje zakup technologii i systemów informatycznych a także szkolenia i techniczne wsparcia w tym zakresie. Więcej informacji w tym miejscu.

 

Kwatera Głowna NATO w Brukseli także dokonuje szeregu zakupów. Najlepszym źródłem informacji o ogłaszanych przetargach jest platforma zamówień NATO HQ.

 

Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego realizuje na terenie Polski projekty inwestycyjne realizowane w ramach Programu Inwestycji w Dziedzinie Bezpieczeństwa ( NSIP), w tym prowadzi postępowania przetargowe na wybór wykonawców robót i dostawców. Do udziału w przedsięwzięciach inwestycyjnych realizowanych w ramach NSIP zapraszani są w pierwszej kolejności Wykonawcy, którzy zadeklarowali chęć współpracy z ZIOTP poprzez złożenie wniosków o umieszczenie w Bazie Informacji o Wykonawcach ZIOTP. Więcej informacji w tym miejscu.

Niektóre przetargi realizowane przez Agencje i biura NATO wymagają, aby zgłaszający się Oferenci byli albo zgłoszeni w formie nominacji lub otrzymali deklaracje uprawnienia od władz kraju członkowskiego NATO. W Polsce takie dokumenty przygotowuje Ministerstwo Rozwoju, Departament Współpracy Międzynarodowej. Szczegółowe informacje, w tym regulamin zgłaszania w formie nominacji oraz udzielania deklaracji uprawnienia wraz z wzorami wniosków, dostępne są na stronie BIP Ministerstwa Rozwoju. Zamieszczane są tam również informacje na temat planowanych przez NATO przetargów.

 

Komunikaty o przetargach NATO