Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMisja gospodarcza do RPA i Botswany, 21-26 lipca 2019

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Bortnowski | 2019-05-09 15:28:25
aktualności

Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii, Izbą Przemysłowo-Handlową w Johannesburgu oraz Centrum Inwestycji i Handlu w Botswanie organizuje Misję Gospodarczą do RPA i Botswany w dniach 21-26 lipca 2019 r.

Ramowy program pobytu Misji KIG w RPA i Botswanie obejmuje:

program gospodarczy w Johannesburgu, Pretorii i Gaborone w tym: fora gospodarcze i rozmowy B2B polskich, południowoafrykańskich i botswańskich przedsiębiorców (Johannesburg i Gaborone), spotkania w wybranych ministerstwach i instytucjach rządowych, spotkania z przedstawicielami kół gospodarczych i biznesowych (Pretoria i Gaborone).

 

Program spotkań i wizyt w obydwu krajach zostanie zorganizowany dla Państwa dzięki wsparciu naszych lokalnych partnerów instytucjonalnych, z którymi KIG współpracuje już od wielu lat organizując wydarzenia i fora gospodarcze z udziałem przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji gospodarczych z RPA i Botswany w Polsce.

W grudniu 2018 byliśmy gospodarzem spotkań gospodarczych w Katowicach dla delegacji Prezydenta Botswany, w ostatnim czasie gościliśmy także misje biznesowe z Gaborone, oraz z Cape Town i Prowincji Zachodniego Przylądka oraz Kwazulu Natal.

 

Zainteresowanych udziałem w misji prosimy o wypełnienie wstępnego formularza zgłoszenia Rejestracja on line

 

Wszystkim zarejestrowanym przekażemy następnie szczegółowe informacje logistyczne i organizacyjne.

 

 

DLACZEGO RPA ?

Republika Południowej Afryki stanowi największą gospodarkę na kontynencie afrykańskim, która opiera się głównie na usługach i przemyśle wydobywczym. Główną rolę w gospodarce RPA odgrywa sektor usług finansowych, najlepiej rozwinięty i najnowocześniejszy w tej części regionu. Znaczący udział w PKB kraju mają również handel i turystyka, usługi publiczne, transport i komunikacja. Inwestycje w RPA dotyczą głównie infrastruktury i budownictwa, energetyki, gazu i wody. Potencjalnymi obszarami rozwoju współpracy pomiędzy Polska a RPA jest szczególnie sektor górniczy, w tym wzbogacanie rud, i sektor energetyczny. Kolejne priorytetowe sektory to wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu, produkcja części samochodowych, komponenty do produkcji samolotów, infrastruktura, logistyka, porty i rozwój południowoafrykańskiej floty handlowej. Znaczące inwestycje planowane w Specjalnych Strefach Inwestycyjnych w okolicach Durbanu i Richards Bay, Port Elizabeth i Cape Town stwarzają szansę na rozwój współpracy morskiej. Duże możliwości rozwoju istnieją także w głównych branżach eksportowych: w budownictwie (okna, drzwi, gotowe domy), wyposażeniu wnętrz, meblach, tkaninach dekoracyjnych, kosmetykach, narzędziach medycznych, AGD, elektronice, jachtach i łodziach motorowych, częściach i artykułach motoryzacyjnych, farmaceutykach. Szanse dla dostawców z branży budowlanej, energetyki, maszyn i technologii górniczych oraz wyposażenia wnętrz stwarza wielki rządowy program rozbudowy infrastruktury kraju, wyceniany na 100 mld dol. w najbliższych latach.

DLACZEGO BOTSWANA ?

Botswana to kraj stabilny o najwyższym ratingu wiarygodności kredytowej dla inwestycji w Afryce, idealne miejsce dla firm, które chcą rozpocząć biznes z partnerami z całego regionu Afryki Południowej. Wśród krajów afrykańskich, które najskuteczniej eliminują korupcję, Botswana zajmuje pierwsze miejsce. Misja do Botswany jest rewizytą po spotkaniu, organizowanym przez KIG w Polsce w grudniu 2018 r. dla delegacji z Prezydentem Republiki Botswany Mokgweetsi E.K. Masisi. Prezydent Masisi podczas wizyty w Polsce podkreślał, że Botswana jest gotowa do współpracy z polskimi firmami, które chcą rozszerzyć swoją działalność na sąsiednie kraje Afryki Południowej. Botswana jest największym na świecie eksporterem diamentów i pierwszym pod względem wartości wydobycia producentem tych minerałów. W przemyśle kraju dominuje sektor górniczy, rozwija się sektor usług. Towarami importowanymi do Botswany są głównie paliwa, maszyny i urządzenia elektryczne, artykuły spożywcze, pojazdy oraz produkty chemiczne. Poza sektorem górniczym, Botswana posiada dobrze rozwinięte przetwórstwo mięsa i browarnictwo, włókiennictwo, przemysł papierniczy oraz chemiczny. Maszyny rolnicze, technologie i sprzęt górniczy - służący do wydobycia minerałów i węgla - lasery do obróbki diamentów, a także czystą energetykę węglową mogą zaoferować polscy przedsiębiorcy potencjalnym botswańskim partnerom.

 

 

Kontakt:

KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA

Biuro Współpracy z Zagranicą

Agnieszka Salamończyk - tel: 22 6309773, 516 178476, asalamonczyk@kig.pl

Elżbieta Wojtas – tel 22 6309752, 516 705 708 ewojtas@kig.pl