.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacja ogólna o planowanych przetargach związanych z budową nowego gazociągu między Rumunią, Bułgarią, Węgrami i Austrią (tzw. korytarz gazowy BRUA)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Bortnowski | 2018-03-05 11:09:26
aktualności

Departament Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych informuje, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił pożyczki w wysokości 60 milionów EUR na budowę nowego gazociągu między Rumunią, Bułgarią, Węgrami i Austrią (tzw. korytarz gazowy BRUA). Realizacja tego projektu będzie w perspektywie przedmiotem publicznych przetargów realizowanych zgodnie z zasadami EBOR.

Z wstępnych informacji wynika, że pierwsza faza projektu w Rumunii obejmie budowę rurociągu o długości 478 km między węzłem technologicznym Podişor w pobliżu Bukaresztu i rurociągiem w Recaş około 30 km od Timisoary, wyposażenie w urządzenia pomocnicze, jak nowoczesne systemy nadzoru (hardware and software supervisory systems) i technologie komunikacyjne, a także trzy stacje kompresorowe, które mają być rozmieszczone wzdłuż trasy.

 

Budowa korytarza gazowego BRUA umożliwi nowe połączenia z głównymi projektami infrastruktury gazowej w regionie, takimi jak Południowy Korytarz Gazowy, inne środkowoeuropejskie węzły gazowe oraz planowane instalacje wydobywcze ze złóż podmorskich na Morzu Czarnym. Łączna długość gazociągu wyniesie 1318 km.

 

Całkowity koszt projektu to 479 milionów euro. Oprócz finansowania z EBOR, Unia Europejska zapewnia granty w wysokości 179 milionów euro, rumuński operator Transgaz inwestuje 149 milionów euro, a Europejski Bank Inwestycyjny wnosi pożyczkę w wysokości 50 milionów euro.

 

Zapowiedzi o przetargach realizowanych w ramach tego projektu będą dostępne m.in. na stronie EBOR http://www.ebrd.com/work-with-us/procurement/project-procurement.html w zakładce „Procurement Notices”. Ogólne informacje o projekcie: http://www.ebrd.com/work-with-us/projects/psd/brua-pipeline.html