Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPożyczki ARP S.A. – alternatywa finansowa dla dużych firm

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-05-05 11:48:59
aktualności

Pożyczki ARP są uzupełnieniem, a czasami alternatywą dla oferty bankowej. Finansowanie udzielane przez Agencję nie podlega ograniczeniom wynikającym z prawa bankowego. Dzięki temu ARP podchodzi indywidualnie i elastycznie do każdego projektu, co...

Pożyczki ARP są uzupełnieniem, a czasami alternatywą dla oferty bankowej. Finansowanie udzielane przez Agencję nie podlega ograniczeniom wynikającym z prawa bankowego. Dzięki temu ARP podchodzi indywidualnie i elastycznie do każdego projektu, co przekłada się m.in. na możliwość akceptacji wyższego poziomu ryzyka wynikającego ze standingu finansowego klienta lub branży, w której prowadzi on działalność.

ARP wyróżniają proste i czytelne zasady udzielania pożyczek oraz przejrzysty, uproszczony system opłat.

Finansowanie udzielane jest dużym przedsiębiorstwom przemysłowym na realizację przedsięwzięć:

- inwestycyjnych,

- restrukturyzacyjnych i rozwojowych,

- innowacyjnych,

a także na wsparcie płynności finansowej, zasilenie w kapitał obrotowy, realizację kontraktów i zamówień.

Podstawowe warunki finansowania

1. ARP nie pobiera opłaty wstępnej za rozpatrzenie wniosku, a system opłat został maksymalnie uproszczony - nie zawiera dodatkowych prowizji doliczanych do oprocentowania. Koszt finansowania ograniczony jest do jednorazowej prowizji od udzielenia pożyczki z przedziału 0,2%-1% oraz oprocentowania liczonego jako stopa WIBOR + marża z przedziału 0,8-3,3 p.p.

2. Okres finansowania, harmonogram spłaty kapitału, w tym okres karencji ustalane są indywidualnie dla każdego projektu. W przypadku finansowania inwestycji, okres pożyczkowy to zazwyczaj do 7 lat (z karencją w spłacie kredytu obejmującą okres do uruchomienia planowanej inwestycji), a w przypadku finansowania kapitału obrotowego - zazwyczaj 3 lata.

3. Warunkiem udzielenia finansowania jest ustanowienie zabezpieczeń o wartości co najmniej 120% kwoty pożyczki, przy czym w uzasadnionych przypadkach możliwa jest akceptacja niższego poziomu zabezpieczenia (pomiędzy 100 a 120%).

4. ARP finansuje kapitał obrotowy na okres do 3 lat, dzięki czemu pożyczkobiorcy nie muszą co roku występować o przedłużenie finansowania. Tym samym krótkoterminowe osłabienie sytuacji firmy lub nawet branży, nie powoduje ryzyka nieprzedłużenia finansowania.

Dotychczasowe doświadczenia

1. Od roku 2010 – 2,8 mld zł udzielonych pożyczek.

2. Coraz większe zaufanie ze strony sektora prywatnego – w 2010 r. 60% kwoty pożyczek udzielonych zostało podmiotom powiązanym ze Skarbem Państwa a 40% prywatnym, w 2014 r. proporcja się odwróciła (63% kwoty pożyczek dla sektora prywatnego).

3. Obecny portfel pożyczek – wartość prawie 1,5 mld zł i duża różnorodność branżowa pożyczkobiorców (od przemysłu lekkiego do ciężkiego, poprzez spożywczy, paliwowy, maszynowy, RTV AGD i wiele innych – w sumie aktualni pożyczkobiorcy ARP reprezentują 23 branże).

4. Statystycznie, w ostatnich 5 latach, średnia kwota udzielonej pożyczki wynosiła ok. 23 mln zł, przy najniższej w wysokości 120 tys. zł i najwyższej o wartości 150 mln zł. Obecnie minimalna kwota udzielanych pożyczek to 5 mln zł.

Co wyróżnia ofertę ARP

1. Proste i przejrzyste zasady przy ubieganiu się o finansowanie.

2. Indywidualne podejście do klienta/projektu.

3. Finansowanie przedsiębiorstw przemysłowych, działających w różnych branżach – istotna jest indywidualna ocena podmiotu, a nie postrzeganie przez rynek branży, w której działa przedsiębiorca.

4. Finansowanie restrukturyzacji i innowacji.

5. Finansowanie kapitału obrotowego na okres dłuższy niż 1 rok.

6. Prosty i czytelny system opłat, brak ukrytych opłat.

Więcej informacji:

1. Oferta finansowania dla dużych przedsiębiorstw

2. Zbiór zasad i procedur udzielania wsparcia finansowego przez ARP S.A.

Kontakt:

Piotr Żbikowski

+ 48 (22) 695 37 79

piotr.zbikowski@arp.pl

Aleksandra Gierymska

+48 (22) 695 36 33

aleksanda.gierymska@arp.pl

Joanna Szczepaniak

+48 (22) 695 36 73

joanna.szczepaniak@arp.pl

Więcej na stronie: http://www.arp.pl


Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa. Od początku swojej działalności (1990 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Dziś ARP S.A. jest dynamiczną spółką, której strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP jest spółką zarządzającą dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Siedziba główna ARP S.A. znajduje się w Warszawie. Agencja ma również oddziały w Katowicach, Mielcu oraz Tarnobrzegu.